Üretim yaparak kazandıklarını eğitime yatıran duayen…

Onursal Başkan Hasan TÜREK (1926-2005)

Onursal Başkan’ımız Hasan Türek, 1926 yılında Manisa’da doğdu. Ortaokulu bitirdikten hemen sonra babasının demir döküm dükkanında çıraklık yaparak, 1940 yılında çalışma yaşamına atılan duayen sanayici Hasan Türek, vatani görevine başlayana dek buradaki çalışma hayatını sürdürdü. Askerlik dönüşü, ağabeyi ve bir arkadaşı ile Manisa’daki ilk otomobil ve traktör tamirhanesini açtı. Ardından ticarete atılarak traktör yedek parçaları ve zirai ilaç satışına başladı. Bu süreçler ile yoğun çalışma temposuna yeni yatırımlar kattı. Manisa sanayisinin duayenlerinden Hasan Türek, çıraklıkla başladığı iş yaşamını, Yonca Gıda Onursal Başkanı olarak 79 yaşına kadar sürdürdü.

“Dürüstlük, İstikrar ve Denge” sloganını kendisine ilke edinen Hasan Türek, bu ilkesini tüm iş yaşamına, kurduğu firmalara ve kendisini örnek alan herkese aktarmıştır.

Hasan Türek, 1947 yılında Manisa Ticaret Odasında üye esnaf olarak yer almıştır. 2005 yılına dek sürdürdüğü kariyerinin içerisinde, 58 yıllık sürede bu kurum bünyesinde çeşitli görevlerde bulundu ve Meclis Üyesi olarak görev yaptı. 1964 yılında Manisa Ticaret Odası (MTO) Meclis Başkan Vekili görevini, 1965 yılında Manisa Ticaret Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Manisa Ticaret Odasındaki başkanlığı süresince (1965-1972), Manisa kültürünün tanıtılması için düzenlenen Mesir ve Bağbozumu Şenlikleri’nin büyük kentlere duyurulmasında ve tanıtılmasında, Manisa’da maddi durumu yetersiz öğrencilere yardım fonlarının ayrılmasında, Kıbrıs hadiseleri dolayısıyla tüm yurtta başlayan yardım kampanyalarına maddi destekler verdi ve öncü oldu. Kurucumuz ve Onursal Başkan’ımız Hasan Türek’in öncüsü olduğu ve gerçekleştirdiği projeler, milli ve manevi meselelerdeki hassasiyeti hem çevresi hem de Yonca Gıda yöneticileri ve çalışanları için önemli bir gurur kaynağı oldu. Hasan Türek’in MTO Başkanı olduğu dönemde, 1965 yılında, pilot bölge olarak seçilen Manisa’da organize sanayi bölgesi kurulumu çalışmaları Manisa Ticaret Odasının gündeminde önemli bir yer aldı. Organize sanayi bölgesi kurulurken yaşanan maddi problemlerinin halledilmesi ve kaynak sağlanması sorunun çözümünde öncülük etti. Hasan Türek, Manisa Ticaret Odası bünyesinde kurulan ve Manisa Organize Sanayi Bölgesinin (MOSB) kuruluşunu yürüten komitenin başkanlık görevini üstlendi.

1966 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilerek, bu görevini 1994 yılına dek 28 yıl boyunca başarıyla sürdürdü. Manisa Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşu Hasan Türek’in en büyük ideali olmuştur. Ancak bir iş adamı olarak bu sanayi bölgesi içinde bir fabrika kurma düşüncesi ile, 1969 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesinde 112 ortaklı Manisa Yem Fabrikasını kurdu ve büyüdüğü kentte yeni ufuklar açmaya başladı.

Manisa Yem Fabrikasının faaliyete geçişinin ardından bu sektör ile bağlantılı olan yemeklik yağ sektörüne atıldı. 1981 yılında, Ege Yağ Sanayi ve Ticaret AŞ ’yi kurdu. Hasan Türek, şirket olarak ayakta kalma ve başarı sırrının, dürüst ve kaliteli çalışanlardan geçtiğini her zaman vurgulardı. 1981 yılı itibariyle, planlı çalışmalarıyla Yonca Gıdanın bugünkü durumuna gelmesinde ve grup şirketlerinin her zaman Türkiye’de ilklere imza atmasında öncü ve destek oldu. Hasan Türek, 1994 yılına kadar MOSB’un Kurucu Başkanlığı görevini sürdürdü. Türek, şahsi yatırımlar değil, her zaman yeni işlere yatırımlar yaparak hemşehrilerine iş imkânı sunulmasında öncü oldu. Hasan Türek, kurucularından olduğu Manisa Celal Bayar Üniversitesinin (CBÜ) Yüksek Öğrenim Vakfı Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi üyeliği ve CBÜ Koruma ve Yaşatma Derneğinin de başkanlık görevlerini üstlenmiştir.

Hasan Türek, yaşadığı gurur ve mutlulukları başka iş adamlarının da tatmasını her zaman tavsiye ve temenni etmiştir.30 Mart 2005 yılında hayata gözlerini yuman, duayen iş adamı ve hayırsever insan Hasan Türek, evli ve ikisi kız biri erkek üç çocuk babasıydı.

Daima rahmet ve minnetle anıyoruz.